Muzyka towarzyszy ludziom od wielu lat, jednak dopiero w XX wieku można było zaobserwować ogromne zmiany w tej dziedzinie. Do tego czasu królowała przede wszystkim muzyka klasyczna, jednak ludzie z czasem zaczęli eksperymentować z jej brzmieniem. Eksperymenty te doprowadziły w końcu do wypracowania zupełnie nowego gatunku, który określono mianem jazzu. Dominującym instrumentem stała się tam trąbka, a muzyką tam zajmowali się przede wszystkim czarnoskórzy wirtuozi.

Następnie przez kilka lat niemal nic w tej dziedzinie się nie ruszyło i muzyka stanęła w pewnym sensie w miejscu. Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej pojawiła się kolejna nowinka na rynku muzycznym, jakim był rock and roll. Gatunek ten, bardzo dynamiczny i żywiołowy szybko zdobył ogromną popularność, zwłaszcza wśród osób młodych. W tamtych czasach to właśnie taka muzyka dominowała na prywatkach i przyjęciach. W raz z rozwojem tego gatunku pojawiła się też nowa subkultura, określająca się mianem rockerów – ich znakiem rozpoznawczym były skórzane kurtki, a także umiłowanie do motocykli i beztroskiego życia.

Europejską odpowiedzią na to była subkultura modów, na którą wpływ miała muzyka zespołu The Who. W odróżnieniu od rockerów jeździli oni skuterami, jednak style życia członków obu tych subkultur były do siebie zbliżone. Kolejne lata były rozwojem tych gatunków, a także pojawieniem się czego nowego – popu, czyli muzyki popularnej. Ten gatunek rozwija się i zmienia aż po dzień dzisiejszy i to właśnie takie piosenki dominują w stacjach radiowych i telewizyjnych.