Łatwo zauważyć, że w dzisiejszych czasach ludziom zależy na tym, aby wyglądać na co dzień nie tylko estetycznie, ale też modnie, na miarę obecnie obowiązujących trendów. Ludzie często wybierając się do sklepu nie zwracają uwagi na to, co tak naprawdę im się podoba, ale na to, co jest teraz na czasie lub też na produkty z metkami znanych producentów.

Wszystko to jest efektem coraz częstszego podążania za modą. Taki styl życia promowany jest też w wielu mediach, począwszy od okładek i zdjęć w kolorowych magazynach, a skończywszy na serialach i filmach, w których postacie są zawsze piękne i elegancko ubrane. Chcąc, nie chcąc, zaczynamy więc podążać za modą. Z chęcią interesujemy się z wszystkimi nowinkami w świecie mody – oglądamy pokazy znanych projektantów, czytamy branżowe pisma.

Mało kto zastanawia się jednak nad tym skąd tak naprawdę czerpiemy inspiracje i co jest dla nas wzorem do naśladowania? Nie są to modelki na wybiegach, a celebryci, osoby, które często widujemy w telewizji, czasopismach. To właśnie ich styl ubierania się i sposób bycia staramy się naśladować w codziennym życiu. Ciężko jest w jakiś sposób ocenić to zjawisko – chociaż naśladownictwo wydaje się być czymś nacechowanym tylko i wyłącznie negatywnie, to dotyczy to praktycznie każdego z nas, bowiem wszyscy w pewnym stopniu podążamy za obowiązującymi trendami, aby nie czuć się outsiderami.